Süryani hoca

Havas İlmi

Havas İlmi
Havas İlmi

Çok eski ve özel bilim dallarından biri olan havas ilmi birçok kişinin bildiğinin aksine bir bilim dalını ifade etmemekle birlikte altında birçok farklı bilim dalını barındırmaktadır. Harut ve Marut isimli iki melek tarafından Hz. Muhammed (SAV)’e direk olarak verilmiş olan bu bilim dalı özellikle maddi alem ile manevi alem arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu sebeple bu bilim dalının herkes kullanmamakta ve insanlar çok uzun zamanlar boyunca sürekli olarak bu işlemleri araştırmak zorunda kalmaktadırlar. Yaratılan alemlerin maddi ve manevi boyuttaki özelliklerinden faydalanarak insanlar farklı konular hakkında çözümler sunabilmekte olan bu bilim dalı maddi ve manevi bilim dallarının içermektedir. Maddi bilim dalları olarak insan anatomisi, matematik, fizik, astronomi, kimya ve doğa bilimini barındırırken aynı zamanda manevi olarak da ebced ilmi, cifr ilmi ve Esma-ül Hüsna gibi ilimleri barındırmaktadır. Birçok kişi bu bilim dalının sadece manevi alemler ile veya nurani varlıklar ile iletişime geçilmek için kullanılan özel bir ilim dalı olarak gösterebilmektedir. Ancak bu tam olarak doğru değildir.

Yani insanlar bu bilim dalını kullanmak istediklerinde çok farklı amaçlar da güdebilmektedirler. Bilindiği gibi havas ilmi yaşamış olduğumuz maddi ve manevi alemlerin tüm yasalarını, kurallarını ve fiziksel oluşumlarını içerebilmektedir. Bu bilim dalının doğru bir şekilde kullanabilmek isteyen kişiler kendilerini tam anlamı ile geliştirmek için çok uzun zaman boyunca emek vermek ve kendilerini geliştirmek zorunda kalmaktadırlar. Bu bilim dalını çok eski kavimler ve uygarlıklar da kullanmışlardır. Aynı zamanda Hz. Süleyman (as)’da bu bilim dalı ile özel çalışmalar yapmış ve bu bilimin günümüze kadar gelmesini sağlamışlardır. Havas ilmini ilk öğrenen kişi olan Hz. Muhammed daha sonra tüm bilgilerini Hz. Ali (As)’ye aktarmış ve nesiller boyu devam etmesini sağlamıştır. Bilindiği gibi bu tarz bilim dalları hakkında birçok alanda çok önemli eserler yer almaktadır. Özellikle eski zamanlarda bu bilim dalı ile uğraşan kişilerin ne kadar çok ilgi gördükleri ve bildiklerini kendilerinden sonra ki kişiler aktarmak için yaptıkları çalışmalar da herkes tarafından bilinmektedir.

Yüzlerce yıldan bu yana insanların farklı sorunlarına manevi anlamda çözümler getirmek için yapılan birçok önemli işlemin temellerini atmış olan bu bilim dalı özellikle doğru kullanım ile insanlar içinden çıkamadıkları birçok sorunu kısa zaman içinde çözebilme olanağı sunabilmektedir. Bu sebeple insanlar sürekli olarak havas ilmi ve alt bilim dallarına karşı çok ciddi bir şekilde ilgi göstermişlerdir. Maddi alem ile manevi alem ile iletişime geçmenin en kolay yollarından biri olan bu bilim dalının tüm kurallarının ve esaslarının kesinlikle tam anlamı ile kavramak gerekmektedir. En eski İslam toplumlarından günümüzde kadar birçok kişinin kullandığı vefk, muska veya büyü işlemlerinde de çok önemli bir yeri olan bu bilim dalı hakkında kesinlikle yeterli bilgileri olan kişiler ile çalışmaya özen göstermek gerekmektedir. Rivayete göre peygamber kitaplarında da yer alan bu bilim dalı direk olarak bir peygambere verilen ve daha sonra peygamber aracılığı ile yeryüzüne yayılan en özel bilim dallarından biridir. Günümüzde birçok kişi havas ilmi denince bir adı geri atmakta ve bu bilim dalından uzak durmanın en doğru tercih olacağını düşünmektedirler. Çünkü bu alanda yapılan işlemler o kadar derin ve o kadar özeldir ki konu hakkında bilgileri olmayan kişiler genellikle işin içine girdiklerinde çok ciddi bir bilgi bunalımına girebilmektedirler.

Hem çok eski bir bilim dalı olması hem de bu bilim dalına halim olan kişilerin sayılarını çok az olması sebebi ile insanlar bu tarz bilim dalları hakkında her zaman için çok az şey bilmişlerdir. Maneviyatı yüksek olan bu bilim dalının inceliklerine inildiği zaman özellikle manevi alemler hakkında bilgiler edinmenin veya manevi alemler ile iletişime geçmenin en kolay yollarından birinin de havas ilmi olduğunu görmek mümkündür. Özellikle altında barındırdığı bilim dallarına bakıldığı zaman bu bilim dalının sadece bir bilim dalını ifade etmediği ve birçok bilim dalının ortak adı olduğunu görmek mümkündür. Çok eski zamanlardan bu yana manevi işlemler yapabilmek için sürekli olarak havas ilminden faydalanmış olan insanlar geçen zaman boyunca bu bilgilerini arttırmışlar ve günümüzde ki duruma gelmişlerdir. Her zaman önemsenmesi gereken bu bilim dalı hakkında bilinen az sayıda ki bilgi dahi bilim dünyasın da çok ciddi gelişmelerin oluşmasını sağlamıştır. Bu tarz bir bilim dalına tam olarak hakim olmak demek hem maddi hem de manevi hayatı anlamak için yeterli olabilmektedir. Bu sebeple insanlar kesinlikle bu bilim dalına gereken önemi göstermeli ve aynı zamanda yaptıkları çalışmalar da tüm bilgilerini doğru bir şekilde kullanmalıdırlar. Günümüzde birçok kişi havas ilmi çalışmaları yaparak kendilerine güvenen kişilerin beklentilerini karşılamak ve manevi alemlerin maddi alemlere veya maddi alemlerin manevi alemlere olan etkilerini araştırmaktadırlar. Bilim adamları için her zaman çok önemsenmiş olan bu bilim dalı hakkında eski ilim adamlarından kalan çok önemli eserler bulunmaktadır. Bu özel bilim dalı hakkında bilinen bir bilginin birçok farklı anlamı olabilmektedir. Bu sebeple bilgileri her zaman doğru bir şekilde yorumlamak için yeterli bilgi ve birikime ulaşmak gerekmektedir.

Maneviyatın ne demek olduğunu bilmek, manevi enerjilerin ve alemlerin yapılarını araştırmak ve aynı zamanda belli bir konuma gelmeden kesinlikle işlemler yapmamak gerekmektedir. Kimi yerlerde isminden peygamber bilimi olarak anılan havas ilmi özellikle günümüzde farklı amaçlar ile kullanılmakta olan birçok farklı bilim dalının da temellerini oluşturmaktadır. Bu sebeple bu bilim dalı her zaman için son derce önemli ve özel bir yapısı olan farklı bir bilim dalı olarak gösterilmiştir. Manevi anlamda işlemler yapan veya özellikle İslami temelli işlemler yapmak isteyen kişiler için kesinlikle bilinmesi gereken bilim dallarından biri olan havas ilmi yüzlerce yıldan bu yana günümüze kadar gelerek ne kadar önemli olduğunu da kanıtlamıştır. Toplum içinde çok sık kullanılmakta olan vefk, muska, tılsım veya dua işlemlerinin ne kadar önemli olduğunu herkes bilmektedirler. Manevi temelli işlemler olan bu tür işlemler de havas ilminin içinde barındırdığı farklı bilim dallarının esas alındığı özel işlemlerdir.

Özellikle İslam tarihinde çok özel bir yeri olan ve en önemli isim olan Hz. Muhammed (SAV)’dan günümüze kadar gelmiş olan bu bilim dalı hakkında her zaman ciddi araştırmalar yapılmış ve yapılan bu araştırmaların sonuçları çok özel eserler halinde sonra ki nesillere aktarılmıştır. Bu sayede insanlar sürekli olarak bu alan hakkında sahip oldukları bilgileri geliştirip çok farklı alanlarda bu bilgilerden faydalanmışlardır. Hem islimi temelli bir bilim dalı olması hem de zaman geçtikçe çok daha yaygın bir hale gelmesi ile dikkatleri çekmiş olan bu bilim dalı hakkında bilinmesi ve öğrenilmesi gereken daha çok şey olduğu söylenmektedir. Bu sebeple bilim adamları sürekli olarak havas ilmi ve alt kategorileri hakkında yaptıkları araştırmalar ile bu özel bilim dalının gelişmesine katkıda bulunmaktadırlar.

Süryani Hoca İletişim

Tıkla Ara 0533 052 2901

Whatsapp 0533 052 2901

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu